BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.01.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
246
Dün
:
4936
Toplam
:
13339981
ÇİZGİ Yasin Ali ER
KİM TAKAR ALO 182’yi?
yasinalier@hotmail.com
Ya da “alo 182 ne kadar gerçekçi”?
Yozgat bir şehir hastanesine kavuştu. Birkaç ay önce fiilen hizmete girip hasta kabulüne başlayan hastanenin resmî açılışı da; referandum süreci içinde propaganda gezilerinin Yozgat durağında başbakan tarafından yapıldı.
Her ne kadar konuşlandırıldığı mevki’in rüzgâra mütemayil ve sağlıklı insanları bile ağustosta zatürree edebilecek kadar soğuk olduğu gerçeği var ise de; mükemmel bir hastane binası olduğu da göz ardı edilemez.
Polikliniklere giriş kapısından itibaren vatandaşları, bu yapı içinde aradıkları birimi bulabilmesine yardımcı olmaya âmâde güleryüzlü elemanlar karşılıyor. Sorularınıza cevap alıyor ve klasik hastane stresinden bir nebze uzaklaşıyorsunuz.
Hastaneye ulaşım konusundaki tedirginlik de belediye tarafından giderilmiş durumda. Takriben her yarım saatte bir otobüs dolusu vatandaş aradığı şifayı bulma ümidiyle hastaneye taşınmakta.
***********
Sağlık Bakanlığının geliştirdiği bir hizmet şekli de malumlarınız üzere telefonla randevu alma yöntemidir. Sabahın köründe hastaneye varıp kayıt işlemlerini takiben sıranızın gelmesini beklemek yerine “alo 182 randevu” hattı aracılığı ile kendinize en uygun zamanı seçme hakkınız var.
Yani bu alo 182 hattının hizmet amacı; vatandaşın kendine uygun zamanı seçebilmesi imkânı sunmasıdır.
Zaman… Uzun uzun örneklemeye hâcet yok.
Bütün boyutlarıyla bu kavramın hangimizin hayatında önemi yok ki?
İşte bu hastanede sorun bu noktadan itibaren başlıyor.
Kapı girişinden itibaren başlayan bütün olumlu davranışları poliklinik önündeki sinir harbi ile unutuveriyorsunuz.
İşte orada sırtına üniforma veya yakasına görevli etiketi takılan tüm insanlarımızın o pek meşhur, HİZAYA SOKMA, SIRAYA KOYMA, DİLEDİĞİ GİBİ UTURUŞ DURUŞ ÖĞRETMEYE KALKMA HASTALIĞI kendini gösteriyor.
Çünkü “alo 182” den aldığınız randevu saatinde ya doktor yok, ya size önerilen doktor bu hastanede hiç görev almamış (yani yok oğlu yok), ya da aynı saatin aynı dakikasına verilen üç-beş tane randevu var.
Eski hastanede polikliniklerin kapı yanındaki monitörlerden sıranızın geldiğini okuyabilmekte iken, yeni hastanenin bazı polikliniklerinde bu teknoloji henüz oturmamış. (ne demekse)
Bir de “okuma yazması olmayan yaşlı hastaların varlığı gerekçe gösterilerek” görevlilerin inisiyatifine sıra işi bırakılmakta ki, trajikomik olan da bu!
Bu bahanenin adına ben, “ender durumu genele indirgeme/bindirme” olarak tanımladım.
Bu alo 182’nin ciddiyetine inanıp ilçelerden gelenlerin hayal kırıklığına uğramaları ise üstünde önemle durulması gereken, daha vahim bir durum.
Hasta ve hasta yakını, sağlık sorununa çare bulabilmek ümidiyle ikamet ettiği ilçe veya köyünden kalkıp ve üstelik randevu saatini kekitmeden bu şatafatlı hastaneye geliyor ama karşısına çıkan olumsuzluklarla canı burnuna, kanı beynine sıçrıyor.
Poliklinik kapısında bekleyen görevliye randevu onay fişini vereceksiniz ama sizi, farklı kıyafeti nedeniyle TOPLUMUN BİR GIDIM ÜSTÜNE ÇIKTIĞINI ZANNEDEN hadsizin biri sıraya koyup çağıracak.
Komut verici ses tonlarına bir kez tanıklık edenler, ne demek istediğimi anlayacaktır.
İstisnaları elbette tenzih ediyorum. Hatta hak etmedikleri halde sert çıkanlara bile saygıda kusur etmeyen gençleri teselli etmek de yine diğer hastalara veya hasta yakınlarına düşüyor.
*************
Pekiiii… Randevu ve veya normal kayıt sırası almış olmanıza rağmen doktorun bakabileceği günlük hasta sınırını aşması nedeniyle muayene olamayacağınız söylenirse ne yaparsınız?
Psikiyatri polikliniğine, doktorunun kontrol için gün verdiği hastalardan, birkaç kez “alo 182”den aldığı randevuya güvenerek gitmesine rağmen doktoruyla görüşme imkânı bulamayacağını anladığı için randevusunu iptal ettirenlerden biri de benim… Buna beklemeye sabrı olmayanların veya zamanı olmayanların tepkiselliği, ve hatta dilerseniz benim için zaten psikiyatrik zıplaması olduğu için çekip gitmişlik de diyebilirsiniz.
Artık psikiyatri polikliniğine gitmemeye karar verdim. Çünkü asabımı zapt etmeyi öğrendiğimi fark ettim. İnanın doktora ikrar ettiğim problemim de bu idi. Birini, birilerini, bir yerleri, bir şeyleri kırıp dökme korkumdan şikâyetimi de geri aldım.
Oradaki umursamazlığın uyardığı stres haline rağmen tebessüm edebilmiş ve doktorla görüşme inadından bir çırpıda vazgeçebilmişsem gayri gam yok.
Bu hal, sadece adı geçen poliklinikle sınırlı değil…
Acil vak’alar dışında da behemahal müdahale edilmesi gereken durumdaki hastalara verilen randevuların, doktorun bakabileceği hasta sayısı sınırının aşıldığı gerekçesiyle yok sayılmasına ne demeli?
**********
Bilinmelidir ki, aksaklık arama ve deşifre ederek tatmin olmaya çalışmak gibi basitlik içeren bir telaş ve hırs içinde değiliz.
Her anlamda gelişme, tekamül silsilesi içinde vücuda gelir, gelmelidir. Yani birkaç aşamadan müteşekkil bir planlama oluşturmazsanız, yapılan işin sonuçlarından memnuniyet sağlayamazsınız.
Tüm işlerimizde olduğu gibi önce son kerteyi milletin önüne koyup, aksaklıkları göçü yola vurduktan sonra gide gide düzeltmeye çalışıyoruz. İşin garibi şimdiden bazı sesleri de duyar gibiyim. Yahu hele düzelir.
Evet biliyorum, belki düzelir ama göle su gelinceye kadar, kurbağanın gözü patlar!
İnşallah bu eleştirimizin, kurumlar arası diyalog bağlamında sağlıklı bir duruma getirilmesi cihetinden ele alınarak tavsiye niteliğinde kabul edilmesi düşünülür.
Teknolojide çağ atladığını iddia eden sağlık sisteminin kendi içindeki çelişki, iletişim, bilgi alışverişi gibi yetersizliklerinden kendini arındırması gerekir vesselam!

29.04.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Düne gitmek
Sayın Yasin Ali Er Beyefendi; Yazınızın başlığını görünce şöyle demek geldi içimden. "Ben hep dünlerde geziyorum. Eski günlerden ne var, ne yok bu güne taşımak için didiniyorum". Umarım güzel olanları günümüze taşıya bilirim. Elbetteki "dün" bu günün aynasıdır. O aynada yansıyanları irdeleyip daha güzel günler hazırlamak gayemiz.

Kaleminiz var olsun. Yeni yıl da beklediğimiz güzel yenilikler Ülkemizi, insanlarımızı, çocuklarımızın yüzünü güldürsün.

Saygılar selamlar.
Kadriye ŞAHİN -- 03.01.2018 01:41
KİM TAKAR ALO 182’yi?
Sayın Yasin Ali Er,
Güzel yazınızı beğeniyle okudum. Sanırım halk oylamasına katkısı olur düşüncesiyle sistem tam oturmadan ivedilikle açtılar kent hastanesini. Böyle demekle ülkeyi yönetenleri mazur görmeye çalışmıyorum. Bizim hangi işimiz dört dörtlük oluyor ki?... Çoğu zaman tribüne oynuyor bizi yönetenler. İşin içinde olmayıp da dışarıdan izleyenler o tribün gösterisine aldanıp alkış tutuyorlar.

Hükûmet yetkilileri, "Hastanelerde kuyruk sırası sorununu çözdük, kuyrukları sonlandırdık." diyorlar. Haklılar. Gerçek kuyruklar sonlandı, ama bu kez de sanal kuyruklar oluşmaya başladı. Hele büyük kentlerde bu kuyruklar uzadıkça uzamaya, beş altı aya ulaşmaya başladı.

Dediğiniz gibi, "Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar." Bizde de randevu sırasını beklerken ölür hastalarımız. Ardından bir iki sızlanır, "Ne yapalım yazgımız böyleymiş." der; ardından bir Fatiha okuyup huzur buluruz.

Saygılarımla.
Adınız ve Soyadınız -- 14.05.2017 21:43
Eski hamam, yeni taş ve bulanık su

2016 yılı, geçmişin hesabı çerçevesinde değerlendirilirken, ESKİ iktidar HAMAMI’na YENİ MİLLİYETÇİLİK “TAS”ı uydurulduğunu görüyoruz..
Şu iki satırınız bile çok şeyi özetlemiş , ellerinize sağlık...
NUR GÖKIRMAKLI -- 9.1.2017 16:09:5
Eski hamam, yeni taş ve bulanık su
Abi anlattıklarını yaşadığımız dönemlerde gerek akranlarımıza gerekse büyüklerimize aktardık, Allah şahit. Kardeşim, ne bahari? Bu büyük güçlerin kuklalarını değiştirme, silah satma, petrole hükmetme, Islam dünyasını boyunduruğu altında tutma oyununun yeni senaryolarıdır. Biz bu gaflet halindeyken Batı bize baharı yaşatır mi? dedik. Olan her türlü Islam dünyasına olacak, dedik. Bak adamlar Ortadogu'yu parcalayacaklarini açık acik söylüyor, ayık olunmalı, dedik. Dokuz var mı bilmem ama epey bir köyden, meclisten kovulduk. Şimdi ben bu söz dinlemeyenlerden olsaydım, ölen her bir Müslümanın görüntüsü vicdanımda çok daha onulmaz yaralar açardı, diye düşünüyorum. Topladigim yardımlar vs. O yarayı hafifletmeye yeter mi?.. Allah şahit ötesini de dedik. Ama sen daha güzel demişsin can abim. O kalemine ve yüreğine sağlık...
Yılmaz Ocak -- 2.1.2017 22:58:5
ÖĞRETMENİM


OKURKEN KIRK YIL GERİYE GÖNDERDİNİZ YA BENİ HELAL OLSUN ÜSTADIM, YAZINIZI YAZARKEN HİSSETTİKLERİNİZİ HİSSETTİM.HELE DE O SON SATIRLARDA GÖZLERİM DOLDU, öĞRETMENİNİZİN SİZE VERDİĞİ ŞU DOLMA KALEM! SANIRIM BİR KESE ALTIN VERİLSE BU DEĞERİ BULAMAZDI, ÖĞRETMENİNİZ DE O KIRK YILLIK KALEMİNİ KİME VERECEĞİNİ BİLECEK KADAR ŞUURLUYMUŞ, ONA DA BRAVO. SİZ O KALEMİ HAKKEDENLERDENSİNİZ ZİRA, DİLERİM KIRK YILDA SİZİN ELİNİZDE TAŞIP COŞAR ANLAMLI KELAMLARLA, SELAM SEVGİ SAYGIMLA..
ngokirmakli@gmail.com -- 24.11.2016 17:34
ALLAH RIZASI İÇİN
Yasin ağabey, yüreğine sağlık...
Yılmaz OCAK -- 15.11.2016 22:47
ALLAH RIZASI İÇİN

Bir dilencinin İstanbul'da bir villasının olduğunu gözlerimle gördüm emin olun.Amma biz Türk milletinin en zayıf tarafıdır merhameti, ben nelere maruz kaldım şaşarsınız anlatsam..Birini söyleyeyim: SABAH İŞİME GİDERKEN ARKAMDAN BİRİ SESLENDİ " BAYAN BAYAN BAYAN!" DÖNÜP BAKTIM MAZBUT GİYİMLİ 50 YAŞINDA BİR KADIN UTANGAÇ BİR TAVIRLA YAKLAŞTI" BAYAN BEN CÜZDANIMI ÇALDIRDIM EVE DÖNECEK PARAM YOK YARDIMCI OLUN" DEDİ, DERHAL ÇIKARIP ON TL UZATTIM VE GİTTİM.. ERTESİ SABAH ÇOK BAKIMLI, VE SAÇ ŞEKLİMİ DEĞİŞMİŞ BAŞIMA ŞAPKA TAKMIŞ OLARAK YİNE İŞİME GİDİYORUM VE YİNE ARKAMDAN AYNI SES DÖNDÜM Kİ AYNI KADIN VE BANA YAKLAŞTI, BELLİ Kİ BU DEĞİŞİK GİYİMİMLE BENİ TANIMADI. YİNE AYNI HİKAYE İLE BENDEN PARA İSTEDİ, İŞTE O ZAMAN BU SAHTEKARI ADAMAKILLI AZARLADIM,, AMA KAR EDER Mİ? BU KADINI HER GÜN AYNI YALANLA DİLENDİĞİNİ İZLEDİM,, DAHA BUNUN GİBİ NELER NELER..ÜSTADIM ZATEN YÜZSSÜZLÜĞÜ, PİŞKİNLİĞİ ELE ALAN USLANMAZ, BELEDİYE NE YAPSIN. BİR YERDE YEMEK BİLE YİYEMİYORSUNUZ, MASANIZA DİNELİNCE, YEMEK YEME BİLE ZEHİR OLUYOR..ELİNİZE SAĞLIK...SAYGILAR SELAMLAR...
NUR GÖKIRMAKLI -- 23.10.2016 11:47
KURBANLIK
Hem nalına, hem mıhına diyen bu kurban bıçağı kadar keskindi yazınız. Sadece gerçekleri yazan cesur gazetecilere mahsus kutlanacak bir cümlelerdi..Naylon insanlara bir şapka olsun , kaleminiz daim coşkulu olsun derken, dinimizin emrettiği Kutsallarımızdan biri olan Kurban bayramınızı kutluyorum, selam saygımla...
Kelami -- 11.09.2016 17:14
LÂLEK BENİM NİYE GONŞUM? YAZIN GELİR GÜZÜN GİDER
leylağan ömrü lak lakğanan geçer Yasin Bey.
Hemde bizim burda yozgatda leyla kuşdan saymazlar.
Yazın gelir kışın gider. Diye
Leyla yozgatın simgesi yapsalar tam olurmuş.
Daha diyecek çok laf varda
kakdığımız kakıcı anlayacak sıfatta adam yok

rahatsızlığınızı da yazdığınız yazıdan öğrendim. geçmiş olsun.
Hıdır -- 02.09.2016 09:42
LÂLEK BENİM NİYE GONŞUM? YAZIN GELİR GÜZÜN GİDER
Hocam hem Yozgatlı yı hemde yozgatlı ya yapılanı çok güzel anlatmışsınız ellerinize sağlık. Ben Mersinde ikamet eden ve gazetenizi tvitir dan takip eden hem okurunuz hemde hemşerinizim. Şaban Varol. Selamlar.
ŞABAN VAROL -- 01.09.2016 16:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00