BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.02.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
177
Dün
:
5063
Toplam
:
13454513
ÇİZGİ Yasin Ali ER
Kutlu Olsun
yasinalier@hotmail.com
Bir ay boyunca bütün tv kanallarında yine seyrine doyum olmaz bir ihtişam içinde, geçen senenin ramazanında sorulan soruları tekrar tekrar ve fakat farklı ağızlardan dinledik.
Kiminin boyası cilası bol ağzı sağa sola kıvrıla kıvrıla; “ojemin altında su kalmış ve yanlışlıkla gözüme dürtmüş isem orucum pırtar mı, saat 14:47 sularında sokaktaki bir veledin çığlığını ezan zannedip çorbamı içince sakızım çürür mü? vs…
Cevap vericilerin ise, geriye doğru şöööyle bir kaykılıp, soruyu ilk defa duyar ve ilk defa kendisi cevap verir gibi bir eda içinde; “orucunuzun tekrarı gerekir” veya “orucunuz bozulmamıştır” ya da “diyet ödeyin kâfi”, hatta bazen de “yandın yavrum keffaret de keffaret” fetvalarını dinledik durduk.
Filanca yerde teröristler karakol bastı şu kadar şehidimiz var, bu kadar da yaralı!
Ama olsun… Tâli haber halini alan terör saldırılarından ziyade; bu bir ay boyunca, “hangi zıkkımı yersen açlık ve susuzluğa daha çok dayanırsın, neleri yiyip içersen seni tırıl eder, nereden alışveriş edersen kazıklanmazsın, hangi hurmanın ne şekilde lüpleneceği” haberleri daha bir önem arz etmiştir.
****
Her kanalın ayrı bir uzmanı, her uzmanın birbirine hiç uymayan tavsiyeleri, her tavsiyenin hiçbirine uymayan, seyir olsun da ne olursa olsuncu müdavimleri…
İmsak vakitlerinde niye ayetlerin tarifine uyulmaz, sabah namazı vakitleri ramazan ayına mahsusu olmak üzere bir saatten fazla daha erken girmeye mecbur mudur, girilmiyorsa niye ezan okunur, iftar vakitlerinde kenar mahalle camilerinin müezzinleri ezanı kendileri okurlarsa cemaat yadırgar mı?
Başka bir filanca yerde kurulan hain pusu sonucunda, bazı ocaklara yine ateş düştü, şehit sayısı henüz belli değil, yaralıların durumu ağır!
Ama olsun… Artık vak’ay-ı âdiyyeden sayılan bu durumda, şayet devlet ricali şehidin cenaze törenine katılmışsa, haber niteliği kalmışçasına bir iki acıklı cümle yerleştirilip vaziyet kurtarılıyor gayri.
****
İftar istismarı çadırlarında boy gösteren bürokratlar…
Hani şunlar!
Hani bilirsiniz ya; gündüz katıldığı cenaze töreninde suratına taktığı ağlamaklı adam maskesini çıkarıp, şimdi şen şakrak sırıtan zevat!
Hani gerçekten Allah rızası için çadır kuran hayırseverlerin semtine uğramayıp, muhtemel seçimlerde adaylık için yalakalık edilesi böyyüklerin önünde takla atan oşşukçu takımı var ya?!
Huşû’unu sevsinler…
Haber kanallarını o saate mahsus kapatıp, ağaların canını sıkan bir duyum alınmasın diye azami gayret gösteren her devrin yağdanlıkları… Sahi orucun mükâfatı kimin katında idi acep?
*****
Şeker Bayramı demezsen seni “aydın, ilerici, demokrat saymazlar”.
Ramazan Bayramı demezsen seni “İslâm dairesi dışına itiverirler”.
Afarozcuların en çok boy gösterdiği başka bir diyar var mıdır bilemem ama utanmasalar engizisyon mahkemelerin en kallavisini burada kuracaklar!
Her kesimin ileri gelenlerinin elinde bir imanometre veya demokrometre var! Habire ölçü alınmakta!
Dalgınlıkla düğmesine dokunduğunuz haber kanalında alt yazı geçiyor.Ama yine en başka filanca yerde ve yine birçok şehit verdik. Yaralı sayısını öğrendikçe vereceğiz.
Terörle mücadelede en başarılı dönemi yaşıyoruz.
Bayramınız kutlu olsun.
Bu sene FITRA BAYRAMI kavramını zikredip kimsenin kafasını karıştırmayacağım.
Onu zaten bayram namazına nasıl niyet edeceğinizi anlatırken; tarifin içinde müezzin efendi bağıra bağıra söylüyor.
Ama aklınıza yatmadıysa adını siz koyun!

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Düne gitmek
Sayın Yasin Ali Er Beyefendi; Yazınızın başlığını görünce şöyle demek geldi içimden. "Ben hep dünlerde geziyorum. Eski günlerden ne var, ne yok bu güne taşımak için didiniyorum". Umarım güzel olanları günümüze taşıya bilirim. Elbetteki "dün" bu günün aynasıdır. O aynada yansıyanları irdeleyip daha güzel günler hazırlamak gayemiz.

Kaleminiz var olsun. Yeni yıl da beklediğimiz güzel yenilikler Ülkemizi, insanlarımızı, çocuklarımızın yüzünü güldürsün.

Saygılar selamlar.
Kadriye ŞAHİN -- 03.01.2018 01:41
KİM TAKAR ALO 182’yi?
Sayın Yasin Ali Er,
Güzel yazınızı beğeniyle okudum. Sanırım halk oylamasına katkısı olur düşüncesiyle sistem tam oturmadan ivedilikle açtılar kent hastanesini. Böyle demekle ülkeyi yönetenleri mazur görmeye çalışmıyorum. Bizim hangi işimiz dört dörtlük oluyor ki?... Çoğu zaman tribüne oynuyor bizi yönetenler. İşin içinde olmayıp da dışarıdan izleyenler o tribün gösterisine aldanıp alkış tutuyorlar.

Hükûmet yetkilileri, "Hastanelerde kuyruk sırası sorununu çözdük, kuyrukları sonlandırdık." diyorlar. Haklılar. Gerçek kuyruklar sonlandı, ama bu kez de sanal kuyruklar oluşmaya başladı. Hele büyük kentlerde bu kuyruklar uzadıkça uzamaya, beş altı aya ulaşmaya başladı.

Dediğiniz gibi, "Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar." Bizde de randevu sırasını beklerken ölür hastalarımız. Ardından bir iki sızlanır, "Ne yapalım yazgımız böyleymiş." der; ardından bir Fatiha okuyup huzur buluruz.

Saygılarımla.
Adınız ve Soyadınız -- 14.05.2017 21:43
Eski hamam, yeni taş ve bulanık su

2016 yılı, geçmişin hesabı çerçevesinde değerlendirilirken, ESKİ iktidar HAMAMI’na YENİ MİLLİYETÇİLİK “TAS”ı uydurulduğunu görüyoruz..
Şu iki satırınız bile çok şeyi özetlemiş , ellerinize sağlık...
NUR GÖKIRMAKLI -- 9.1.2017 16:09:5
Eski hamam, yeni taş ve bulanık su
Abi anlattıklarını yaşadığımız dönemlerde gerek akranlarımıza gerekse büyüklerimize aktardık, Allah şahit. Kardeşim, ne bahari? Bu büyük güçlerin kuklalarını değiştirme, silah satma, petrole hükmetme, Islam dünyasını boyunduruğu altında tutma oyununun yeni senaryolarıdır. Biz bu gaflet halindeyken Batı bize baharı yaşatır mi? dedik. Olan her türlü Islam dünyasına olacak, dedik. Bak adamlar Ortadogu'yu parcalayacaklarini açık acik söylüyor, ayık olunmalı, dedik. Dokuz var mı bilmem ama epey bir köyden, meclisten kovulduk. Şimdi ben bu söz dinlemeyenlerden olsaydım, ölen her bir Müslümanın görüntüsü vicdanımda çok daha onulmaz yaralar açardı, diye düşünüyorum. Topladigim yardımlar vs. O yarayı hafifletmeye yeter mi?.. Allah şahit ötesini de dedik. Ama sen daha güzel demişsin can abim. O kalemine ve yüreğine sağlık...
Yılmaz Ocak -- 2.1.2017 22:58:5
ÖĞRETMENİM


OKURKEN KIRK YIL GERİYE GÖNDERDİNİZ YA BENİ HELAL OLSUN ÜSTADIM, YAZINIZI YAZARKEN HİSSETTİKLERİNİZİ HİSSETTİM.HELE DE O SON SATIRLARDA GÖZLERİM DOLDU, öĞRETMENİNİZİN SİZE VERDİĞİ ŞU DOLMA KALEM! SANIRIM BİR KESE ALTIN VERİLSE BU DEĞERİ BULAMAZDI, ÖĞRETMENİNİZ DE O KIRK YILLIK KALEMİNİ KİME VERECEĞİNİ BİLECEK KADAR ŞUURLUYMUŞ, ONA DA BRAVO. SİZ O KALEMİ HAKKEDENLERDENSİNİZ ZİRA, DİLERİM KIRK YILDA SİZİN ELİNİZDE TAŞIP COŞAR ANLAMLI KELAMLARLA, SELAM SEVGİ SAYGIMLA..
ngokirmakli@gmail.com -- 24.11.2016 17:34
ALLAH RIZASI İÇİN
Yasin ağabey, yüreğine sağlık...
Yılmaz OCAK -- 15.11.2016 22:47
ALLAH RIZASI İÇİN

Bir dilencinin İstanbul'da bir villasının olduğunu gözlerimle gördüm emin olun.Amma biz Türk milletinin en zayıf tarafıdır merhameti, ben nelere maruz kaldım şaşarsınız anlatsam..Birini söyleyeyim: SABAH İŞİME GİDERKEN ARKAMDAN BİRİ SESLENDİ " BAYAN BAYAN BAYAN!" DÖNÜP BAKTIM MAZBUT GİYİMLİ 50 YAŞINDA BİR KADIN UTANGAÇ BİR TAVIRLA YAKLAŞTI" BAYAN BEN CÜZDANIMI ÇALDIRDIM EVE DÖNECEK PARAM YOK YARDIMCI OLUN" DEDİ, DERHAL ÇIKARIP ON TL UZATTIM VE GİTTİM.. ERTESİ SABAH ÇOK BAKIMLI, VE SAÇ ŞEKLİMİ DEĞİŞMİŞ BAŞIMA ŞAPKA TAKMIŞ OLARAK YİNE İŞİME GİDİYORUM VE YİNE ARKAMDAN AYNI SES DÖNDÜM Kİ AYNI KADIN VE BANA YAKLAŞTI, BELLİ Kİ BU DEĞİŞİK GİYİMİMLE BENİ TANIMADI. YİNE AYNI HİKAYE İLE BENDEN PARA İSTEDİ, İŞTE O ZAMAN BU SAHTEKARI ADAMAKILLI AZARLADIM,, AMA KAR EDER Mİ? BU KADINI HER GÜN AYNI YALANLA DİLENDİĞİNİ İZLEDİM,, DAHA BUNUN GİBİ NELER NELER..ÜSTADIM ZATEN YÜZSSÜZLÜĞÜ, PİŞKİNLİĞİ ELE ALAN USLANMAZ, BELEDİYE NE YAPSIN. BİR YERDE YEMEK BİLE YİYEMİYORSUNUZ, MASANIZA DİNELİNCE, YEMEK YEME BİLE ZEHİR OLUYOR..ELİNİZE SAĞLIK...SAYGILAR SELAMLAR...
NUR GÖKIRMAKLI -- 23.10.2016 11:47
KURBANLIK
Hem nalına, hem mıhına diyen bu kurban bıçağı kadar keskindi yazınız. Sadece gerçekleri yazan cesur gazetecilere mahsus kutlanacak bir cümlelerdi..Naylon insanlara bir şapka olsun , kaleminiz daim coşkulu olsun derken, dinimizin emrettiği Kutsallarımızdan biri olan Kurban bayramınızı kutluyorum, selam saygımla...
Kelami -- 11.09.2016 17:14
LÂLEK BENİM NİYE GONŞUM? YAZIN GELİR GÜZÜN GİDER
leylağan ömrü lak lakğanan geçer Yasin Bey.
Hemde bizim burda yozgatda leyla kuşdan saymazlar.
Yazın gelir kışın gider. Diye
Leyla yozgatın simgesi yapsalar tam olurmuş.
Daha diyecek çok laf varda
kakdığımız kakıcı anlayacak sıfatta adam yok

rahatsızlığınızı da yazdığınız yazıdan öğrendim. geçmiş olsun.
Hıdır -- 02.09.2016 09:42
LÂLEK BENİM NİYE GONŞUM? YAZIN GELİR GÜZÜN GİDER
Hocam hem Yozgatlı yı hemde yozgatlı ya yapılanı çok güzel anlatmışsınız ellerinize sağlık. Ben Mersinde ikamet eden ve gazetenizi tvitir dan takip eden hem okurunuz hemde hemşerinizim. Şaban Varol. Selamlar.
ŞABAN VAROL -- 01.09.2016 16:54
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00