BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.10.2017 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
189
Dün
:
4890
Toplam
:
13017067
GURBET'TEN Verda Aral GÜLBAY
ÜLKEM İÇİN ÜZGÜNÜM
verda1949.18@gmail.com
Sabah uyanıyorum ,televizyon kanallarının hangisini açsam, aynı haberlerle karşılaşıyorum ;
“ Falanda şehirde 4 vatan evladı ,öğleden sonra falanca sınırda üç asker yaralı..
Birisi ağır, birisi hayatını kaybetti.
Akşam haberleri de aynı türden :
“PKK 4 askerimizi daha şehit etti.Hastanede olan yaralı asker de hayatını kaybetti.”
Memleketlerine gönderilen a y yıldızlı bayrağa sarılmış şehit tabutları içinde eskiden saygı ile yolcu edilen naaşlar ''ALLAHU EKBER ''nidalarıyla ebedi istirahatgahlarına uğurlanıyorlar..
Bu ülke hepimizin,hepimiz bu ülkede benim gibi bir şehirde ,bir kasabada ,ya da bir köyde doğduk .Kendimizi bu ülkenin ekmeğini yiyerek, suyunu içerek ,sokaklarında körebe seksek ,top oynayarak büyüdük.
Müslüman ya da gayri müslüm kimdi sormadık hiç kimselere .
Bizler büyürken “ Ben” mücadelesi yoktu.Benim ailemde babam CHP’li, annem Demokrattı. Birlikte oy kullanmaya giderler ,birlikte dönerler ve aynen şu sözü söylerlerdi:
''Hangi parti bu ülke için hayırlısı ise o,seçilsin”
Evde parti kavgası hiç duymadım .
Sokaklarda ,caddelerde barıkat kurulmaz, polis arabaları ,polislerin ellerinde silahla nöbet tutmazlardı.
Okullarda hepimiz birlikte okur ,birlikte mezun olurduk. Birbirimize başarılar dilerdik. Asla daha başarılı olanı kıskanmaz ,başarılı olanı örnek alırdık.
Bize ne oldu acaba..
Askere giden gençler mahalle sakinleriyle vedalaşır,büyükler ,gücünün yettiğince para verirlerdi.Arkalarından ağlanmaz ,”gittiği yerden sağlıcakla gelsin” diye dualar edilirdi.
Parti liderleri her zaman birbirbirlerine saygı duyarlar ve de küfür etmezlerdi.Çocuklar meclis kavgalarına şahit olmazlardı .
Fakire sevgi duyar elimizden geldiğince,güçümüzün yettiğince yardım ederdik .Gösteriş yapılmaz .Turfanda meyve sebze aldığımızda kesekağıdın her tarafını örterdik .
Alevi ,sünni bilmezdik ,birlikte oruç tutar ,birlikte iftar yapardık Şimdi bu insanlar değişmedi ama bizler nedense ayırımcılığa başladık .Yakışmıyor bu ''TÜRK MİLLETİNE''.
Sokağa her çıktığımda gençler siyahlar içinde mutsuz yüzler ve umutsuz gözlerle bakıyorlar. Yarın korkusu ,iş bulamama korkusu var hepsinin yüzünde .
Hadi üzülmeyim bakalım..Bu umutsuz yüzlere bakınca .
Burası bizim vatanımız ,herkes vekil, herkes bakan olmaz ,Allah insana hangi makamı vermeyi istemişse onu makama getirir.
Cumhurbaşkanları köşkte oturur ,daha büyük yer derdine düşmezlerdi. Ben bir kurban bayramında Çankaya'da dolaşırken kapıda nöbet tutan askere içeri girmeme izin var mı ? diye sorduğumda “Tabii ki Atatürk'ün köşkü her birimize açık ,çekinme” demişlerdi.
Mutlu olmuş ,Atatürk'ün yaşadığı Köşkü büyük bir hazla gezmiştim .Ben hala benim ,alçak gönüllü, yüreği sevgi dolu bir kızdım. Büyürken ,şimdi de anne ,anneanne oldum yine aynı sevecenlikteyim.
İnsanlar değişmez ama yaşam şartları yükselince sanki herkes mutsuzlaştı.
Birileri zengin olurken halkın ,yaşam şartları yüzlerinde ki gülümsemeyi ,karamsarlığa dönüştürdüler .
Yine söylüyorum Bu Ülke kötüye gidiyor.Ben bunu görebiliyorsam yöneticilerimiz neden bu gerçeği görmezden geliyorlar.
Vatanımızın dört bir yanı düşmanların ‘neresi benim olsun’ diye düşünenler ,hangi topraklar daha verimli orayı mı alsak diyen aç kurtlarla dolu ..
Bu ülkede yaşayan insanların güvenilir bir ülkede geleceğinin aydın olması ortak dileğimizdir.

07.10.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
ÜLKEM İÇİN ÜZGÜNÜM
Sevgili Verda Aral Gübay Hanım; yazınızda, " Yüreğim sevgi dolu, alçak gönüllü bir kızdım" demişsiniz. Kendinizi tanımladığınız bu cümle çok doğru.

Önceki yazılarınızı ve şiirinizi yazmaya başladığınızdan bu tarafa okuyorum. Öyle saf, tertemiz, sevgi dolu bir yüreğiniz var ki. Tüm duygularınız en saf haliyle, doğal memba suyu gibi akıp gidiyor. Ustaca yazılmış eserler ( Üzerinde çalışılmış) olmasa da yağmurdan sonra açan güneş, güneşle oluşan rengarenk gök kuşağı gibi insanı ferahlatıyor, başka alemlere çekip götürüyor. İlk yazılarınıza nazaran son yazınızı daha başarılı, duygularınızı daha ustaca aktardığınızı fark ettim.

İnsanın içinde ne varsa dışına o sızarmış.Önemli olan bu sızıntıyı yapaylaştırmadan, yüreğin öz duygusunu bozmadan kaleme yansıtarak aktarmak... Bu konuda başarılı olduğunuzu görüyor, ilerde bu güzel yüreğin gül bahçelerinin derinliklerinden sunulan yazgüllerinin buketlerinden saçılan enfes kokuları şimdiden nefesimde hissediyorum.

Unutulmuş güzel günleri, güzellikleri günümüze aktarır isek kötülükler umarım küsüp kaybolur. Güzelliklere değer verilmediği sürece kötülükler kök salar, sarmaşık gibi boy atar.

Yazılarınızı bekliyor, başarılar diliyorum. Sevgilerimi gönderiyor, sevgiyle kalın diyorum.
SUZAN -- 07.10.2017 22:03
BUGÜN BENDEN 2 ŞİİR
Gene her zaman ki güzel ve akıcı..İnsanın saklanmış, gizlenmiş olan duygularına adeta " KORKULAR, BASKILAR BİTTİ HADİ SEN DE GEL, ÖZGÜRLÜĞE KOŞ, SEN DE BU DİZELERDE Kİ GİBİ SESLEN VE ÇOŞ "der gibi..
Tebrikler Verda Hanımefendi... Gene yazın... Hep Yazın...daima yazın da güzelliklerin olduğu başka dünyalara götürün OKUYUCULARINIZI...

Bakın ben de hemen ETKİSİNİ GÖSTERDİ. Güzel dizeleriniz...

Gülümseyerek GÜNE... "GÜNAYDIN" diyerek başlayabilmek BİRİNE... Ne GÜZELDİR, ne hoş ve ne GÜZELDİR.
Bazen herkeslere SÖYLENEMEZ.
İşte o zaman kişiye ÖZELDİR.
Hüseyin SARAÇOĞLU -- 03.06.2017 12:05
CAHİT TANYOL’A DAİR
Verda Hanım, takip ettiğim ve okuduğum diğer yazılarınız gibi,Ulu çınar "CAHİT TANYOL"u okuyucularınıza tanıtan akıcı bir usluple yazdığınız yazınızı ve ÜSTADIN şiirini haz duyarak, tadına vararak OKUDUM. Böyle değerli bir insanı "ULU ÇINARI" bizlere, genç nesillere tanıttığınız size müteşekkiriz. Üstadımızın şiiri de gerçekten çok güzel. Kendisine sizin sebep olmanızla ve Değerli "YOZGAT GAZETESİ"nin aracılığıyla Allah'tan RAHMET DİLİYOR, onu rahmetle ANIYORUM. İnsanı bir yerlere götüren şumısralara bakar mısınız ne kadar değerli ve GÜZEL: "Köprüler kurardık gökkuşağından derelere. Altından geçenlerin biterdi derdi." Çok nefis ve çok ENFES...
Hüseyin SARAÇOĞLU -- 24.05.2017 16:04
O SÖZLER HEPİMİZİ ÜZDÜ
Değerli Verda Hanımefendi, yazınızı gene bir çırpıda okuyuverdim. Kaleminize gönlünüze sağlık olsun. Güncel konuları değerlendiriyor olmanız, yazdıklarınızı daha ilgi çekici hale getiriyor. Sizi tebrik ediyor, başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.
Hüseyin SARAÇOĞLU -- 24.05.2017 09:30
DÜŞLER ÜLKESİNDE PERİ OLSAM.
Beni izlediğiniz ve beğendiğiniz , için çok teşekkür ederim ,Sevil Hanım ,umarım sizlere mahccup olmam .
Sağlıkla ,sevgiyle kalın.
verda aral gülbay -- 19.05.2017 12:44
DÜŞLER ÜLKESİNDE PERİ OLSAM.
Verda hanım ben bu azetenin 10 yldır takipcisiyim.Yozgatın kültürünü değerlerini bilen ve ruhunu yaşayan kıymetli kalem sahipleri bu gazetede yazıyor.Onun için ben bu gazeteyi hergün aralıksız takip ediyorum.ayrıca bu gazete haberlerini de objektif veriyor.yani bir tarafın değil hakkaten yozgatın gazetesi..Demek istiyorum ki,siz de yazı ve şiirlerinizle bu gazetenin ailesi arasına yakıştınız.Gönülden tebrik ediyor,başarılar diliyorum.selam ve saygılarla....
Sevil -- 18.05.2017 13:18
DÜŞLER ÜLKESİNDE PERİ OLSAM.
Değerli Hanımefendi.Sizi içtenlikle ve samimi olarak TEBRİK EDİYORUM. O kadar DUYGUSAL ve AKICI sıralamışsınız ki MISRALARINIZI, tanımadığım halde, size bu "YORUMU" yazmaktan İNANIN kendimi ALAMADIM.
Çocukluğunuzun ve gençliğinizin bir kısmını geçirdiğiniz YOZGAT'ta, o mahalle de sanki ben de "VARMIŞIM GİBİ"sanki "SİZE KOMŞUYMUŞUZ GİBİ"hissettim inanın KENDİMİ! Sizin ustalığınız, duygularınız YAŞATTI bana da bu güzel DUYGULARI. Ben de Tokat/Zileli olduğum için, kültürlerimizin, dilimizin, kelimelerimizin aynı olması biraz da bunda ETKİLİ oldu SANIYORUM. O şahane DİZELERİ okurken, benim de kendi çocukluğumu yaşadığım bir çok BENZERLİK BULDUM. Benzer yapıdaki dedemin iki katlı EVİ, TIRABZANLARI, BAHÇEYİ, kısacası sizin yazdığınız her şeyi gözümün önüne getirdim ve HAYAL ETTİM. Yıllar öncesine GİTTİM. Ama görüyorsunuz,şimdi DÖNDÜM ve size bu satırları YAZIYORUM.
Çok TEŞEKKÜR ediyorum Verda Hanım size, bana mısralarınızla bu güzel DUYGULARI YAŞATTIĞINIZ İÇİN.
Sağlık dileklerimle ve içtenlikle sunduğum SAYGILARIMI lütfen kabul EDİN! Yazmaya da DEVAM EDİN. Bizi MEST EDİN!
Hüseyin SARAÇOĞLU -- 17.05.2017 17:17
ANNELER GÜNÜ
Ailem için övgü dolu sözlerinmeiz için öok teşekkür ederim .
Annnem babam ,kardeşlerim iyi ki benim .
Ben çok az kaldım ,Yozgatta ama hep geldim ,okuduğun okulu arkadaşlarımı akrabalarım ziyaret ederk onların gönüllerini aldım.
Ama evler birer yıkıldıkça
içim hep acıdı,yıklıan sadece harç tahta çivi değildi.Her odasında yaşanmış, her duvarında sesler tüm anılar yıkıldı .
Bunlara daha fazla dayanamaz oldum hele ki evimiz yıkılıp yerine yapılan eve geldiğimde ,kapının önüne oturup ağladığımda içimden gelen sözleri kaleme aldım .
Gidenler gitti anılarımıda eller süpürdü .
Size sonsuz teşekkürler
mi tekrar sunarım .
Saygılar.
verda aral gülbay -- 17.05.2017 12:51
ANNELER GÜNÜ
Sayın Verda Aral Gülbay,
Aramıza hoş geldiniz. Yozgat gazetesinin özgür ortamında yazılarınızı beğeniyle izleyeceğiz.
Saygılarımla.
Muhsin Köktürk -- 16.05.2017 20:39
ANNELER GÜNÜ
sizi ve ailenizi çok iyi tanıyorum. Kızkardeşlerinizden Mahicihan,Halide lise yıllarıdan arkadaşlarımız.Rahmetli Korkmaz abi abimin akranı ve arkadaşı.Sizin ailenizde en önemli unsur bence Rahmetli Hatice teyzeninin özelliğidir.kadınların peçe ile gezdiği kyınbabave kaynanaile oturup evin hizmetçisi gibi yaşadığı hele hele "gelinlik etme" gibi bir ritüelin yaşandığı (büyüklerin yanında konuşmama veya alçak sesle konuşma)bir Yozgat da Muhterem valideniz Kamu hizmeti yaparak Cumhuriyet kadınına örnek teşkil etmiştir.Ve bunfdan dolayı bütün çocukları eğitimlidir.
Arasıra Yozgat'a gittiğimde diğer evler gibi sizin evinizinde yıkılıp yerine sakil apartmanlar yapılmasına üzülüyorum ama maalesef gerçek bu.Bizim çocukluğumuzda askeri gazinoda Cumhuriyet baloları yapılırdı.Sinema kültürü vardı,Herkes kayak yapardı.Neyse fazla hüzünlenmeyim kimseyide üzmeyim.selam ve saygılar.
Yozgat sevdalısı -- 16.05.2017 10:38
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00