BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
182
Dün
:
4716
Toplam
:
17735732
Diaolog Kadim DOĞAN
Yozgat’ın geleceğine dair
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yozgat'tan İzmir'e gelen dostlarımızla sohbetimiz hep Yozgat üzerine oluyor. Onlardan dinlediklerimizle Yozgat'taki gelişmeleri değerlendirmeye çalışıyorum.

Yozgat'tan gelen arkadaşlar Yozgat'ın bir şantiyeye dönüştüğünü anlatıyorlar. Her yerde hızla yüksek konutların yapıldığını, diğer yandan TOKİ'nin de konutlar yapmaya devam ettiğini anlatıyorlar.
Ben Yozgat'tan ayrıldığımda Yozgat'ta müteahhitler arsa sıkıntısı çekiyorlardı. Kirazlı Göleti'ne giderken kent parkın karşısında şehitler adına yapılan ağaçlık alan bile orman vasfından çıkarılarak imara açılmıştı. Şimdi o alanın yüksek konutlarla dolduğunu öğreniyorum.

Bira fabrikasının alanı, eski buğday pazarı ve üniversite yolunda çok sayıda çok katlı binaların yapıldığını öğreniyorum.

Bu kadar çok sayıda lüks konutun alıcı bulabilmesi o kentte ekonominin iyi olduğunu gösterir.Ama dönüp baktığımızda Yozgat hızla göç vermeye devam ediyor.

Ne yaman çelişkidir bu anlamakta zorlanıyorum.
Sonra birkaç yıl önce Sayın Osman Kiracı'nın bir araştırma yazısını anımsıyorum. Bunca konutun müşteri bulabilmesini o zaman anlıyorum.

Sayın Kiracı, yıllar önce banka mevduatları ve araç sayıları üzerinde bir araştırma yapmıştı. Bu araştırmada Yozgat hem banka mevduatları, hemde araç sayısı bakımından zemin gözüküyordu.
Demek ki banka mevduatları, konut alımı yönüyle ekonomiye girmeye başladı. Umarım inşaat sektöründeki bu hareketlilik biraz sermaye birikimiyle müteahhitler aracılığı ile istihdama dönüşür. Yozgat kendi iç gücünü yaşar ve belli bölgelerde bir sanayileşme gelişir.

Yozgat Merkez, Yerköy, Sorgun ve Boğazlıyan bu gelişmeye aday ilçelerdir. Zaten bir kentin top yekün sanayileşmesini düşünmek hayal olur. Yozgat'ın diğer ilçeleri de tarım ve tarımsal sanayiyi geliştirmelidirler. Bunları yazarken Akdağmadeni'ni unutmayalım. Akdağmadeni şu anda Yozgat'ın en şanslı ilçelerinden biri. En hızlı gelişmeyi de kaydettiğini sevinçle izliyorum. Akdağmadeni belediye başkanı Sayın Suphi Daştan'ı başarılı buluyorum.

Nedense 2012 yılına girerken Yozgat'ın Geleceği ile ilgili çok iyimser şeyler düşünüyorum. Bir toplumun ilanihaye uyumayacağını, elbet bir gün bu gaflet uykusundan uyanacağını düşünüyorum.

Beni bu iyimserliğe götüren nedenlerden biride Sayın Bekir Bozdağ'ın başbakan yardımcısı olması. Ben Bekir Bozdağ'ı siyasette çok başarılı buluyorum. Bu başarısını da bulunduğu makamın imkanları ile taçlandıracağına inanıyorum.

Çünkü Yozgat pozitif ayrımcılık görmesi gereken bir kent. Kamu yatırımları ile Yozgat'ı ileri götürmek mümkün görünmüyor. Ama Türkiye'de elinde sermayesi olan ve yatırım için yer arayan insanları Yozgat'a yönlendirmek Sayın Bekir Bozdağ'ın yapabileceği çok sıradan bir iş. (Sayın Abdüllatif Şener'in başbakan yardımcılığı döneminde Sivas'ta yaptıkları gibi.)

Yani ekonomide küçük bir pozitif ayrımcılığın Yozgat'ta büyük adımların atılmasını beraberinde getireceğini düşünüyorum.

Yozgat'ta dışarıya olan göçün iç göç haline getirilmesi Yozgat'ın diğer illerle yarışır hale gelmesi demektir. Yani her şey hazır, tekerin dönmesi için yardıma ihtiyaç var. O enerjiyi de Sayın Bekir Bozdağ verecek.
Öncelikle Yozgat Gazetesi çalışanlarından başlayarak tüm yazar arkadaşlarımın ve tüm Yozgatlı hemşerilerimin yeni yılını kutluyorum.

Yeni yılda yenilenen bir kent dileğiyle...Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Büyük Hayaller
sevgili kadim doğan kardeşim ağar ve yorucu konulara değinmişsin bu bizleri bozar günlük gaz veren konuları ırdele kısa tıyolar vereyim mesela havaalanı hızlı tren gibi konuları varken böyle mevzular ilği alanımıza girmiyor selam ve sevgiler
hasan baycan -- 26.01.2020 16:19
Büyük Hayaller
Bütün sistemlerin önceliği, insanı mutlu etmektir.
Tüm ideolojik yapılanmalarda da temel hedef budur.
Yazınızın bu anlamdaki işaretleri dikkate alınması gereken önemli uyarılar mahiyetinde...
Tebrik ediyor, yazılarınızın da devamlılığını diliyorum.
Yasin Ali Er -- 21.01.2020 11:12
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00