BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.10.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
208
Dün
:
4716
Toplam
:
17171964
Diaolog Kadim DOĞAN
Seçimler üzerine
yozgatgazetesi@yahoo.com
Yaklaşık bir buçuk yıldır seçim ortamındayız. Referandumu da katarsak iki buçuk yıldır ülke olarak seçimle meşgulüz. Bu kadar uzun süren seçim dönemine dünyanın en güçlü ekonomileri bile olumsuz tepki verir. Tabii ki Türkiye ekonomisi de bu sürece olumsuz tepki veriyor.
Yaklaşık 140 yıldır yarımda olsa demokrasi mücadelesi veren bir ülkeyiz. Seçim konusuna gelince dünyada pek çok ülkeden daha iyi yapıyoruz bu seçim işini. 1950 yılında çok partili döneme geçtiğimizdenberi İstanbul seçimleri gibi tartışmalı bir seçim yaşanmadı Türkiye’de. Umarım bir daha da yaşanmaz.
Bu seçim kendi trajedisini ve komedisini de oluşturdu. Uzun yıllar konuşulacak ve esprisi yapılacak seçim konuşmaları yaşandı.
Trajedi diyorum çünkü 25 yıldır İstanbul’da belediyeyi değiştirmek isteyenler önce başarılarına sevindiler. Ama bu sevinç sadece 18 gün sürdü. Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı bir kararla seçimler iptal edildi. Bu kararla insanların sevinci boğazında kaldı.
Komedi diyorum çünkü seçimi kaybeden Cumhur İttifakı’nın temsilcileri itiraz sürecinde öyle komik gerekçeler öne sürdüler ki ancak bir komedi filminde olacak gerekçelerdi. Zaman zaman aklımızla alay edildiğini düşündüm.
Önce İstanbul eski belediye başkanı Mevlüt Uysal seçim kurullarını suçlayarak soyadından AKP’ye oy verecek seçmenlerin tespit edilerek listelere alınmadığını söyledi. Şaka sandık güldük ama değilmiş.
Sonra AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ‘’Hiçbir şey olmasa da mutlaka bir şeyler olmuştur.’’ deyip topu YSK’ya attı
Sonra Binali Bey ‘’sandık başkanları seçmenlerin yüzüne bakıp Binali Yıldırım’a oy verecek olanlara büyükşehir pusulasını vermediklerini idda etti. Bu da yetmedi “oylarımızı çaldılar” dedi. Ama sandık başkanlarının AKP’ye oy verecek seçmenleri yüzüne bakıp nasıl tespit ettiğini bir türlü açıklamadı. Sanırım bu yaşananlar ileride mizah yazarlarının epey ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.
Bize komik gelen bu gerekçelerle YSK seçimi iptal etti ve daha önce İmamoğlu’na verdiği mazbatayı geri aldı. YSK’nın gerekçeli kararını bekledik. Belki bizim anlamadığımız konular vardır diye. Gerekçeli kararlar açıklandı onda da bir şey anlaşılmadı. Hatta gerekçeli kararında gerekçeye ihtiyacı var gibi görünüyordu.
Asıl olan barış ve demokrasi talebinden vazgeçmeden mücadeleyi sürdürmektir. İstanbul seçimlerinin yenilenmesi toplumda ki ayrışmayı keskinleştirdi. Bu keskinlik toplumumuz açısından istenilen bir durum değildir.
Zaten 31 Mart seçimlerinde de kutuplaştırıcı öfke dili değil, kucaklayıcı barış dili kazanmıştı. Çünkü toplumun genelinde bu öfke diline karşı bir tepki oluştu. Siyasiler bundan sonra bu öfke dilinden uzaklaşmalı diyorum.
Umarım 23 Haziran İstanbul seçimi ülkeyi demokrasi ve adalet talepleri olandan yana evirir. Eğer demokrasi ve adalet tarafı seçimleri yeniden kazanırsa bu mevcut iktidardan şapkayı önüne koyup tüm politikalarını yeniden değerlendirir ve yeni politikalar üretmek zorunda kalır.
Bu seçimler otobandan önce son çıkış değil, toplumlar her zaman kendi varlığını devam ettirmek için bir yol bulur. Bizim halkımızda bu konuda dünyaya örnek olacak bir halktır. 2002 seçimlerinde ülkenin 4 büyük partisini baraj altında, bu halkın oyları bıraktı. Onun için Türk halkının ferasetine güvenim tamdır. İstanbul seçimleri Türkiye için yeni bir başlangıç olacaktır.

03.06.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
Neden kısa yaşıyoruz ?
Selam gönlü güzel abim ,neden böyle hitabetim yazılarının okumuş olduklarımda tamamına yakını toplumcu,ve paylaşımcı bir yaklaşım görmem den güzelde duruş sergiliyor seviyorum böyle duruşlar bizlerede örnek oluyor zevkle okunan akılda kalıcı olur. emeğinize sağlık gönlünüze göre bir yıl olması dileğimle salıcakla kalın.
mahmut erdem -- 10.01.2014 10:46
Neden kısa yaşıyoruz ?
Değerli Kadim abi.
Yozgat'ta kısa olan yaşama, bu konuya duyarsız kalanlara mı üzülelim.
Türkiye'nin nasıl soyulduğuna, adaletin ne hallere düştüğünemi üzülelim.
2013 te kaybettiğimiz ortak dostlarımıza mı üzülelim.
Bilmiyorum ama üzülecek o kadar önemli gelişmeler var ki....
MÜHENDİS -- 08.01.2014 21:12
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00