BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 24.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
197
Dün
:
4716
Toplam
:
17741194
Diaolog Kadim DOĞAN
Büyük Hayaller
yozgatgazetesi@yahoo.com
Büyük hayaller koyuyorlar önümüze ama küçük sorunlarımızı çözmüyorlar. Halbuki biz sıradan insanlar sorunlarla boğuşuyoruz. Bu sorunlar sarmal haline geliyor be yavaş yavaş yok ediyor bizleri. Görüyorsunuz yada duyuyorsunuz televizyonlarda insanlar intihar etmeye başladılar hemde ailecek.
Eğer ilgilenen olsa sorunları o kadar basit ki. Ama bir türlü sıradan insanların sorunlarına sıra gelmiyor. Seçim yoksa sıradan insanları yani bizleri hatırlayanda yok.
Her seçim dönemi büyük bir hayal konuyor toplumun önüne ve o hayal tartışılıyor. Aradan yıllar geçiyor ve o hayalle ilgili hiçbir çalışma yok. Sonra bir başka hayal sürülüyor toplumun önüne.
Bundan 5 yıl önce yerli uçak göklerde dendi. Her yer yerli uçak afişleriyle donatıldı. 2019’da yerli uçakla seyahat edecektik ama olmadı. Ne uçak var ne fabrikası, durmak yok yola devam.
Uçak olmadı yerli ve milli araba üretimine geçtik. Birkaç yıl önce bir araba tanıtıldı. Hepimiz sevindik bizim de yerli arabamız olacaktı ama olmadı. Ya da birileri beğenmedi. Geçenlerde yeni bir araba tanıtıldı. 2022’de seri üretime geçileceği anlatıldı. Tabi böyle bir projeye karşı çıkmak ne mümkün. Muhalefet dahil herkes yerli araba üretimimize destek verdi. Umarım 2022’de bu araba üretilir de toplumun sevinci kursağında kalmaz.
Son yıllarda siyasette yerli ve milli lafı çok tuttu onun için bütün problemlere yerli ve milli demeye başladık.
İyi tamam yerli ve milli de insanın aklına geliyor kötü niyetimden değil. Telekom yerli ve milli değil miydi? Tekel yerli ve milli değil miydi? Seka yerli ve milli değil miydi? Et Balık yerli ve milli değil miydi? Sümerbank yerli ve milli değil miydi? Şeker Fabrikası yerli ve milli değil miydi? Bu listeyi uzatmak mümkün.
Artık bizim yediğimiz mercimekten tutun da hayvanlarımızın yediği samana kadar hiçbir şey yerli ve milli değil. Bu ülkede üretilen tarımsal ürünlerin neredeyse tümü ithal ediliyor.
Eğer yerli ve milli üretim yapacaksak ki doğrusu bu önce tarımdan başlamalıyız. Bu ülkeyi yine kendi kendine yeter hale getirmeliyiz. Sonra o büyük hayalleri gerçekleştirelim. Saman ithal eden bir ülkenin uçak üretmesini normal bulmayı kiraya verilmemiş hiçbir akıl düşünmez.
Yaklaşık yedi yıl önce bir seçim döneminde başlayan bu günde alevlenen yerli ve milli İstanbul projesi var. Toplumu tam ortadan 2’ye bölüyor. İlk bakışta bir rant projesi olduğu belli televizyonda gördüğümüz kanala ait resimler ikinci bir Dubai yapılacağı düşüncesi oluşturuyor. Zaten projenin Türkiye’de tanıtılmadan önce Arap ülkesinde tanıtılması hedef kitlenin biz Anadolu insanları değil körfezin zengin Arapları olduğunu açıkça belli ediyor.
Yani eğer bu proje gerçekleşirse bizler orada kapıcı bile olamayız gibi görünüyor. Ama insanımız konuyu tartışmaya canhıraş devam ediyor. Oysa ki o projede ne kendine ne de çocuklarına yer yok ve olmayacakta. Toplum bu konuda ikiye bölünüyor. Oysaki birlik olmaya ne kadar ihtiyacımız var.
Bence bu büyük hayal projelere biraz ara verip toplumun küçük ama hayati sorunlarını çözelim. Birliğimizi sağlayalım. Sonra büyük hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Sağlıcakla kalın.

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Büyük Hayaller
sevgili kadim doğan kardeşim ağar ve yorucu konulara değinmişsin bu bizleri bozar günlük gaz veren konuları ırdele kısa tıyolar vereyim mesela havaalanı hızlı tren gibi konuları varken böyle mevzular ilği alanımıza girmiyor selam ve sevgiler
hasan baycan -- 26.01.2020 16:19
Büyük Hayaller
Bütün sistemlerin önceliği, insanı mutlu etmektir.
Tüm ideolojik yapılanmalarda da temel hedef budur.
Yazınızın bu anlamdaki işaretleri dikkate alınması gereken önemli uyarılar mahiyetinde...
Tebrik ediyor, yazılarınızın da devamlılığını diliyorum.
Yasin Ali Er -- 21.01.2020 11:12
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00