BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
190
Dün
:
4716
Toplam
:
17735732
Diaolog Kadim DOĞAN
Havet
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bu bayram en çok referandum konuşacağız. Yaklaşık kırk gündür süren referandum çalışmaları ,bayramın girmesi ile bitecek.Bayramın son günü 12 Eylül’de oylar kullanılacak.
Referandum çalışmalarını sürdüren siyasetçiler 12 Eylül tarihine kilitlendiler. Bütün hesap 12 Eylül referandumunu kazanmak. Sanki 12 Eylül’de herşey bitecek ,kaybedenler ülkeyi terk edecek havası var.13 Eylül olmayacakmış gibi davranıyorlar.Halbuki 13 Eylül sabahı da bu ülkenin insanları birlikte yaşamaya devam edecekler.Öyle ise bunca kavga niye?
1980 yılından sonra gördüğüm seçim ve referandum kampanyaları içinde bu referandum kampanyasının en kaba, en kavgacı, en hırçın, en seviyesiz kampanya olarak görüyorum.
Bu ülkede 16 kez anayasa değişikliği yapılmış ,neredeyse 12 Eylül anayasasının ໄ'i değişmiş, ne kavga ne gürültü çıkmış, Ülke yoluna devam etmiş. AKP yaptığı küçük işleri bile büyük işler yapmış gibi topluma sunma alışkanlığı geliştirdi. Sanki bu anayasa değişikliği kabul edilirse 13 Eylül sabahı Türkiye sanki daha demokratik bir ülke olacak.
Şu anda sıradan bir anayasa değişikliği yapılıyor. Ortalık toz duman. Ülke tam ortadan ikiye bölünmüş durumda. Diyelim ki ຦'lilerle Evet çıktı hükümet kazandı. Acaba neyi kazanmış olacak hükümet? İkiye bölünmüş bir ülkeyi kazanmış olacak, hangi hükümet kendi halkının siyasal farklılıklardan dolayı ikiye bölünmüş olarak yaşamasını ister ya da yargıyı ele geçirseler bile böyle bir ülkeyi yönetmek kolay mı olacak?
13 Eylül sabahı TÜRKİYE bu günkü TÜRKİYE olmayacak. Sonuç ne çıkarsa çıksın bu referandum Türkiye'ye çok şey kaybettirecek. Partiler öyle çirkin bir kampanya yürüttüler ki, 12 Eylül’den sonra ülkenin sorunlarının çözümü için bir araya gelme şansını ortadan kaldırdılar. Bu ülke terörle boğuşan bir ülke.
Rahmetli ninem yumurta lazım olunca bana bir yer gösterir git ordan bir yumurta al gel derdi, giderdim dediği yerde gerçekten yumurta olurdu. Alır nineme getirirdim. Aklım yetmezdi bu işe nenem nereden biliyor diye merak ederdim.
Biraz büyüyünce olayı bende kavradım tavuk yumurtlarken bağırtısıyla ortalığı ayağa kaldırıyor,ninemde o sesi takip ederek yumurtaların yeri biliyormuş.
Bu anayasa değişikliğinin büyük bir kısmına, toplumun büyük bir kısmıda Evet diyor,demek istiyor ama yargının ele geçirilmesi ile ilgili iki madde insanları HAYIR demek zorunda bırakıyor. Hükümet bunu bildiği hap haline getirip topluma yuturmaya çalışıyor bu durum hangi demokratik anlayışa uygun bilemiyorum. Demokrasi tranvay ise her şey olur diye düşünüyorum.
Ama toplumun büyük kısmı ninemin yumurtanın yerini bildiği gibi, buradaki yumurtanın yerini biliyor. Yumurtanın yeri Yüksek yargının ele geçirilmesidir!
Benim gözlemim bu. Referadumun sonucu ຦’lerle belirlenecek anayasa değişiklinin onayı için çok düşük bir rakam, eğer bu rakamlarla sonuç belirlenirse ,sonuç ister hayır ister evet olsun bunun gerçek anlamı HAVET olur.
¨ ¨ ¨
Hemşerimiz OSMAN KARACA’nın 'HER HAYAT BİR DESTANDI'adlı kitabını okudum. Çok güzel bir çalışma olmuş.Yazım tekniği akıcı Türkçesi ile okuması çok kolay ve okunması gereken bir kitap. Çanakkale ve İstiklal savaşına katılan Yozgatlıların ulşılabilinen hatıralarını anlatıyor.GERÇEK, SADE, HÜZÜN ve KAHRAMANLIK dolu bir kitap eline yüreğine kalemine sağlık OSMAN KARACA.
¨ ¨ ¨
Ramazan bayramının HAYIR’lara vesile olmasını diliyorum. HAYIRLI BAYRAMLAR sevgili hemşerilerim.Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Büyük Hayaller
sevgili kadim doğan kardeşim ağar ve yorucu konulara değinmişsin bu bizleri bozar günlük gaz veren konuları ırdele kısa tıyolar vereyim mesela havaalanı hızlı tren gibi konuları varken böyle mevzular ilği alanımıza girmiyor selam ve sevgiler
hasan baycan -- 26.01.2020 16:19
Büyük Hayaller
Bütün sistemlerin önceliği, insanı mutlu etmektir.
Tüm ideolojik yapılanmalarda da temel hedef budur.
Yazınızın bu anlamdaki işaretleri dikkate alınması gereken önemli uyarılar mahiyetinde...
Tebrik ediyor, yazılarınızın da devamlılığını diliyorum.
Yasin Ali Er -- 21.01.2020 11:12
Nefes Almak
sayın Doğan; İnsan içinde ki sevgiyi öldürmediği sürece yaşar. Sevgi sadece insanlara has olan bir duygu değildir. Asıl sevgi hayvanlardaki bitkilerde ki sevgidir. Bir insanı seversiniz fakat bu sevgi o insandan göreceğiniz ihanetle son bulur. Fakat hayvanlar öyle değildir. Aç da bıraksanız, günde on kere azarlasa nız, ağacın yaprağın dalını da kırsanız bu varlıklar asla insanlara karşı ihanet etmez, ihanetlerine karşılık vermezler. Yine mırıl mırıl sokulur, yine ağaç meyvesini verip, gölgesiyle korur.

İnsanların hayvanlardan öğreneceği öyle çok şey var ki. Önemli olan onları anlaya bilmek, bizde olmayan duyguları onlarda görmek.

Allah sevgiyi ve merhameti gönlümüzden eksik etmesin.

Saygılar, hürmetler...
Kadriye ŞAHİN -- 29.10.2017 17:18
Sürmeli dinleyip Yozgatlı olunmuyor
Sayın Kadim Doğan aslında yazınız muhteşem olmuş.Tabiri yerindeyse cuk diye oturmuş.Fakat Sayın Abbas Sayar'ın belirttiği gibi artık maalesef "Yozgat var ama Yozgatlı yok."Ne yazarsanız,ne söylerseniz Yozgatta başta STK'lar olmak üzere,hiçkimseye tesir etmiyor.14 yıllık AKP iktidarında yüzde elli küçülen memleketimiz anladığım kadarıyla başta Yozgatta yaşayanlar olmak üzere kimsenin umurunda değil.Mc Davut's gibi birkaç tane duyarlı, Yozgat meseleleri için çaba gösteren kardeşlerimiz,arkadaşlarımız,akrabalarımız var.Fakat bu sayı maalesef yetmiyor.Herkesin keyfi yerinde anlaşılan, fakat ben buradan yine Gerçek Yozgatlılara bir defa daha seslenerek,Uçağımız düşüyor arkadaşlar demek istiyorum.Hiçkimsenin can güvenliği mürettebatın umurunda değil,amma lakin taşıdığımız bu can bizimdir EFENDİLER.Bu gidişle Yozgatlı kalmadığı gibi Yozgat'da kalmayacak,bizi yakın bir vilayetin İLÇESİ yapacaklar BENDEN SÖYLEMESİ.
süleyman erdem -- 21.09.2016 12:15
Ben umutsuzum ama
Yozgataykende yozgatlı gibi yaşamadık hocam
zenel aydoğan -- 11.05.2016 00:13
Ben umutsuzum ama
YAZILARINIZI OKUYORUM VE OKUMAKTAN ZEVK ALIYORUM. SADECE BİR KÖŞE YAZARI USLUBUNDAN ÇOK SANKİ BİR DEVLET ADAMI KIVAMINDA YAZIYORSUNUZ. BİZİ YÖNETENLER DE KEŞKE SİZİN GİBİ DEVLET ADAMI SIFATINDA OLSALAR... SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
KADİR ALTUNBAŞ -- 18.02.2016 10:37
KAÇIŞ
Sayin Kadim Bey ankarada ikametgah eden bir yozgat li olarak sayfanızı ve yazılarınızı takip ediyorum tarafsız yorumlarınız için ilk önce teşekkür etmek istiyorum onur kaytan konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu beyan etmek istiyorum.onur beyin kaç yıldan beridir yozgat ta siyaset yaptığını çok merak ediyorum son 5 yıldaki başarı grafiği nedir ????14 ilçeyi arkasına alıp nasıl ön seçime girmeye cesaret edemez ?????? Bir türlü aklım almıyor! !!! Ben burdan tüm chp seçmenlerin şunu demek istiyorum demokratik bir yarış dururken genel merkez tarafindan atanması beklemek ne kadar demokratik ve sağlıklı olur??????
Döndü sema şimşek -- 23.03.2015 23:27
Beş yıl sonra gördüğüm Yozgat
Merhaba Kadim abi kalemine sağlık ne güzel yazmışsın.
Cumhuriyetin ilanında bizimle aynı nüfuslara sahip illere bakıyorum şimdi bir milyou aşmış neden mi? Konya, Kayseri,Antep eski yerleşimini imara kapatmış yeni yerleşim alanları açmış ve büyüdükçe büyümüş. Biz hala şehir içini yoğunlaştırmaya çalşıyoruz. Yozgat'ın ufkunu açmıyoruz. Çevre yolu yerine geçici çözüm alt geçit, resmi binaları yeni yerleşim yerlerine taşımak yerine merkezde sıkışmasının önünü açıyoruz. İşte sive Valilik binası eski karayollarının yerine yapılmasını destekleyen bir tane insanla karşılaşmadım.Şu anda bile trafikte ikinci kırmızı ışığı bekliyerek geçiyoruz. Yarın ne olur düşünemiyorum.
Ağaçlara değinmek bile istemiyorum. Bu olay ege'de olsa halk müdehale ederdi. Burası Yozgat...
Selamlar.
Mühendis -- 21.10.2014 11:41
Çankaya’ya talibiz
selam, sayın hocam uzunzamandır sayfanızda beklentim var idi güzel bir yazı ile bunu sonuçlandırdınız sizingibi degerlerimizin nasihatleri umarım halkımızında ilgisini çekerde bu düşünceyi haklı kılarız. sayılarımla bayrammı olmuyor ki yası matem varıken
mahmut erdem -- 03.08.2014 13:34
Neden kısa yaşıyoruz ?
gençliğin güzelliğin kalemine yansıyor.Bu yaşta yozgat için kafa yormak,ne güzel ATATÜRK GENÇLİĞE BOŞA güvenmemiş Kadim beye selamlar yolun açık olsun güzel bir yılda güzel yazılar bekliyoruz sizden
-- 13.01.2014 17:14
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00