BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
195
Dün
:
4716
Toplam
:
17735732
Sanal Bakış Mehmet SANAL
DEVLETLE BİR İLGİSİ YOKMUŞ !
yozgatgazetesi@yahoo.com
Bir dostumuzun düğün davetine katılmak için Yozgat’a gitmemiz gerekti. Bu vesileyle, uzun zamandır görmediğimiz çamlığı ziyaret edelim, o gün açılışı yapılan Sürmeli Anıtı’nı görelim , düğünden sonra da Cumhuriyet Meydanında verilen konseri izleyelim istedik.

Çamlığa çıkıp yıllardır Yozgat’lıya hizmette kusur etmeyen ( Sade Yozgat’lıya mı ? Çamlığa giden herkese ) Ahmet usta’nın tandır kebabı yenmeden inilmezdi.

Koskoca çamlıkta , in-cin top oynarken Ahmet Usta’yı bir-iki kişiyle sohbet eder bulduk.

Öksüzlüğün hüzünlü suskunluğu çökmüştü Çamlığın üstüne.

“Bu gün burası neden bu kadar sakin?”

Garson çocuk boynunu büktü saygılı.

“Millet konsere gitti zahir” dedim.,

“Olabilir” dedi çocuk.

Sanki ! Söylenecek çok şey var da söylenemiyormuş gibi!

Bir güz akşamının insanı saran, okşayan serinliği giderek insanın iliklerine doğru tatlı-tatlı yayılıyordu. Çamlığı öksüz bırakanlara öfkesini kusar gibi.

Yozgat Çamlığından Yozgat’ı seyretmeyi her zaman sevmişimdir. Gündüzleri şehrin içinde binlerce dedi-kodu kazanı kaynasa da geceleri çamlıktan Yozgat’ı seyretmek ayrı bir keyif verir insana .

Kır bahçesinin önünde arabayı park edip yeniden baktım Yozgat’a Fakat bir gariplik vardı bugün. Yozgat o eski Yozgat değildi sanki. Yozgat’ı değil kimsesizliğin yalnızlığına terk edilmiş bir şehri seyreder gibiydim.

Yozgat’ı tanıtan en belirgin özellik olması sebebiyle asırlardır şehre hep tepeden bakan
Çamlık, kibiri bir yana bırakmış, kendisine hayat veren şehrin geleceğine ağlıyor gibiydi. Derdini sevincini çamlık ile özdeşleştiren Yozgat’lının ıssızlık deryasındakilerin sessizliği kaderine isyanının neticesi mi bilinmez.

Ülkenin en değerli Halk Müziği sanatçıları bu güzel güne renk katmak için koşup gelmişler. Fakat 70 bin nüfuslu şehirde meydana gelen o kadar az ki.

Biz bu meydana sığmayan nice kalabalıklar gördük.

Bunun iki sebebi olmalı. Ya ekonomik sıkıntılar insanı sosyal hayattan soğuttu, ya da yıllarca siyasete şartlandırılarak aldatılan insanlar, kültürel faaliyetlerini başka bir aldatmaca olduğu kanaatine vardılar.

Yozgat’lıyı gururlandıran iki büyük değer vardır. Birisi Allah vergisi; doğa harikası Çamlık, diğeri Sürmeli ve Sürmeli türküsünü Türk Halk Müziği repertuarına kazandıran Merhum Nida Tüfekçi.

Nida Tüfekçi anıtı ,Yozgat’lının kendi evladına vefa borcudur.

Kaymakam Kemal Bey vatansever bir Türk evladı, Uluslar arası çirkin siyasetin kurbanı değerli bir yöneticidir. Darağacına giderken “Servetim yok, çocuklarımı millete emanet ediyorum” diyen bu aziz insanı, bu milletin Meclisi Milli Şehit ilan etmiş.

Yıllar sonra bu iki vatan evladına Yozgat’lı sahip çıkmış vefa borcunu ödemeye çalışmış.Her iki projeye de devletin Kültür Bakanlığı destek vermiş. Kültür Bakanlığının konu ile ilgili Genel Müdürü değerli hemşehrimiz BayramTokel projelere destek sağlamış. Çok da iyi etmiş Allah kendisinden razı olsun.

Gelin görün ki Yozgat’ta siyaset kazanı kaynamaya başlamış.

Sayın Bayram Bilge Tokel, yapılacak bir genel seçimde milletvekilliği adayı imiş. Bu varsayım mevcut milletvekillerini,dolayısıyla Vilayetin Valisini ve yönetici bürokratlarını rahatsız etmiş. Bu sebeple de açılış törenlerine sayın Vali ve yönetici bürokratlar katılmamışlar. İş bu kadarla kalsa neyse!

“Törenlere neden katılmadınız?” Şeklindeki bir soruya sayın Vali’nin verdiği cevap çok ilginç:

“Bu programların bizimle yani Devlet’le bir ilgisi yoktur” Sayın Vali’nin Kaymakam Kemal Bey ve Nida Tüfekçi ile ilgili bir ilgisi olmayabilir.

Yozgat’lı olmayanların Nida Tüfekçi’yi sevme veya kabullenme mecburiyeti yoktur. Onun için düzenlenen törene de sempozyuma da istemeyen katılmayabilir.

Ancak “DEVLETLE BİR İLGİSİ YOKTUR, O NEDENLE KATILMADIK” dendiği zaman işin şekli değişiyor.

Bu devletin Millet Meclisinin “Milli Şehit” olarak kabul ettiği bir insanın DEVLETLE İLGİSİ OLMADIĞI hangi vicdanın ürünüdür.?

Bu devlet merhum Nida Tüfekçi’ye “Devlet Sanatçısı” ünvanını vermiş. Hangi mantık, onun “DEVLETLE BİR İLGİSİ OLMADIĞINI” söyler.

Merhum Nida Tüfekçi anısına düzenlenen sempozyumda THM sanatçısı Arif SAĞ ; “Törene katılmayan mülki erkanı kınıyorum.”demiş.

Sayın Vali’ye Arif Sağ’ın eleştirileri sorulunca ; “ Arif Sağ’ı o programa kim hangi sıfatla oturtmuşsa o cevap vermelidir” buyurmuş.
Sayın Vali, Arif Sağ’ın kişiliğine mi, sanatına mı ya da Arif Sağ’ı davet edene mi veya hepsine birden mi karşı. Anlayan beri gelsin.

Her Devr-i ikfidar biter birgün

Bugün önünüzde eğilenler aleyhinize atar birgün

Sayın Vali, Yozgat Valiliğiniz birgün bitecektir. Bugün etrafınızda bulunan birkaç yağdanlıktan gayrı isminizi hatırlayan kalmayacaktır. Ama anma töreni ve kişilikleriyle ilgilenmek istemediğiniz ; Kaymakam Kemal Bey’i Devlet Sanatçısı Merhum Nida Tüfekçi’yi THM’nin değerli sanatçısı Arif Sağ’ı ve değerli hemşehrimiz Bayram Bilge Tokel’i Yozgat’lı unutmayacak daima hatırlayacaktır.

Anma törenlerine ve sempozyuma katılmayan Sayın Vali ve mülki erkanın bu tavrı gelecek açısından bazı sinyaller veriyor da olabilir.
Ülkemizde bürokrasi siyasetin barometresi gibidir. İstenmeyen bir iktidara karşı halkın tepkisini çok çabuk algılar.Anma törenlerine katılmamak mevcut iktidar mensuplarına hoş görünmek için olabileceği gibi, iktidarın gidici olduğunu anlamaktan da kaynaklanabilir.

Ne dersiniz?

Yozgat mülki erkanı, ufukta bir erken genel seçimi erkenden hissetmiş olabilir mi?


Tarih : 05.10.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Şimdi gurbet vatan, sıla gurbet oldu
sevgili hemşehrim sevgili dostum yazınızı dikkatle okudun katılmadım yer yok ancak sizlerinde sorumluluğu oldugununu düşünüyorom hamasi nutuk atanları deşifre etmediğiniz için
hep aynı şikayetleri okumaktan vede yazmaktan gına geldi eylem zamanı olduğunu düşünüyorm hakikatları halk öğrensin
tüm insanları bayramını kutlar esenlikler dilerim selamlar
hasan baycan -- 07.10.2014 12:31
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Kalemine sağlık hemşerim çok güzel yazmışsı ama yeni okudum ,Selamlar
Salih -- 24.08.2014 12:32
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Sayın Başkanım,Siz çok saygı duyduğum bir şahsiyetsiniz ama size bu konuda katılmıyorum.Sayın İhsanoğlu kendi iradesiyle aday olmuş biri değil,öyle olsaydı hakaten Yozgat milliyetçiliği düşünülürdü.İhsanoğlu Yozgat'ı düşünseydi bu şekilde aday olmaması gerekirdi.
Saygılar
semih -- 08.08.2014 01:39
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
sayın m.sanal soy adınız sanal ama siz gerçeleri yazarak olması gerekenleri çok güzel özetlemişsiniz ellerinize ve yüreğine sağlık bizler Yozgat dışında yaşayan vede yazgatta yaşayan herkesin kendisi ile imtihanını dile getirmişminiz 0y kullanan herkesin bu güzel mesajınızı okumalarını tavsiye ederim ankarada yaşayanbir kısım mühendisler.herkese selamlar
hasan baycan -- 07.08.2014 13:08
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın sayın yazar gerçekten yüreğinize kaleminize sağlık inşallah torunlarımızın yüzü kararmayacak yozgatlının bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum .Bu arada sayın Recep Tayyip Erdoğan herkese gazetede fikir yazma özgürlüğünü verdi .Kendine güvenenler lütfen çıksın şahsi fikirlerini yayınlasın....
yozgatlı -- 07.08.2014 11:30
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
Üstadım elinize, yüreğinize sağlık, emin olun ki kendini Yozgat'lı hissedenler torunlarına mahcup olmayacaktır.
Yücel UZUN -- 07.08.2014 09:37
Torunlarınızın yüzünü bugünden karartmayın
gözüken köy kılavuz istemez elinde gazete imkanı olan bol keseden yazıyor.o sizin şahsi fikriniz.
hasan yarar -- 07.08.2014 09:09
Alamut kalesini bilir misiniz?
Ağzına sağlık, kalemine sağlık sevgili dostum.Yazının hülasasına demek istiyorsunki,hak hukuk ve dürüstlük insanın temel çizgisi olmalı.Bence çok doğru katılıyorum.Diliyorum ki yaradanının sabrı çabuk tükensin ne yapacaksa yapıp bu sahte karları,din bezirganlarını,allah diye diye insanlardan oy devşirenleri başımızdan atsın.
Süleyman -- 10.03.2014 17:24
Alamut kalesini bilir misiniz?
Mehmet Kardeşim selamlar,Nasılsınız ben Hasbekten Necati keleşer.Yazınızı görünce bir hatırınızı sorayım dedim.
Selam ve saygılarımla
Necati Keleşer -- 13.01.2014 20:57
Alamut kalesini bilir misiniz?
Köşe yazınızı değerlendirmek haddimize düşmese de Ülke gündemindeki bu vahim hadiseyi en güzel anlatan yorumlardan biri olması sebebiyle teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Kaleminize, yüreğinize sağlık yalnız lütfen engin tecrübe ve bilginizi size has üslubunuzla birleştirdiğiniz o güzel yazıları daha sık yazarak, bizleri mahrum etmeyin. Saygı, selam ve Dua ile Allah'a emanet olun.
METEHAN DOĞAN -- 08.01.2014 18:04
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
1
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00